Státní zkoušky studijního programu Teoreticko-výzkumná psychologie tvoří 4 části, které student vykonává ve třech samostatných zkušebních dnech:
Den 1. Psychologie
(SZZ 1)
Státní závěrečná zkouška Psychologie vychází z obsahu povinných předmětů profilujícího základu: Vývojová psychologie – teorie a metody výzkumu, Sociální psychologie – výzkum a aplikace, Obecná psychologie, Behaviorální a evoluční psychologie, Psychologie osobnosti – teorie a metody výzkumu, Psychofyziologie a neuropsychologie.
Přípravu ke zkoušce strukturuje celkem 36 otázek rozdělených do tří tematických segmentů:
• Vývojová psychologie + Sociální psychologie (12 otázek)
• Behaviorální a evoluční psychologie + Psychofyziologie a neuropsychologie (12 otázek)
• Obecná psychologie a psychologie osobnosti (12 otázek)
Student u zkoušky odpovídá na tři otázky, z každého segmentu této SZZ jednu. Přistupuje k přípravě v rozsahu cca 15 minut a následně vykonává ústní zkoušku. Prověření znalostí předpokládá nejen prezentaci znalostí, ale i schopnost studenta uchopit téma, ve kterém je zkoušen, jako téma současného výzkumu. Na každou otázku je vyhrazeno 15 minut.
Den 2.
Psychologická metodologie (SZZ 2)
Státní zkouška z Metodologie výzkumu v psychologii vychází z předmětů:
• Metody výzkumu v psychologii I.
• Metody výzkumu v psychologii II.
• Etika v psychologickém výzkumu
Student si ke zkoušce losuje dva z dvaceti nabízených okruhů. Má 15 minut na přípravu a následně přistupuje k ústní zkoušce. Prověření znalostí jednotlivých témat předpokládá nejen prezentaci znalostí, ale i schopnost studenta uchopit téma, ve kterém je zkoušen, pomocí příkladů ze současného výzkumu. Na každou otázku je v průběhu zkoušky vyhrazeno 15minut.
Realizace výzkumného projektu v psychologii (SZZ 3)
Státní zkouška Návrh výzkumného projektu v psychologii vychází z předmětů:
• Účast na výzkumu
• Výzkumná praxe I.
• Výzkumná praxe II
• Etika v psychologickém výzkumu
• Psychometrika
Student při přihlášce k SZZ odevzdává portfolio, které obsahuje návrh a prezentaci projektu výzkumu z tematické oblasti odlišné od projektu diplomové práce. Portfolio zpracovává student v anglickém jazyce dle předepsané struktury (viz dále v textu). Portfolio je podkladem pro rozpravu u SZZ, rozprava k návrhu výzkumného projektu je realizována v českém jazyce s cílem diskutovat metodologické, etické o praktické aspekty navrhovaného projektu.
Den 3.
Obhajoba diplomové práce (SZZ 4)
Struktura obhajoby: 10 minut představení projektu diplomové práce, cca 10 minut prezentace posudků vedoucího práce a oponenta, cca 15 minut obhajoba studenta, diskuse nad diplomovým projektem cca 25 minut.
Navazující magisterský studijní program
Teoreticko-výzkumná psychologie
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň